Darmowa dostawa od 500zł Kontakt: 535-232-383 / 535-494-552 poniedziałek - piątek: 9,00-17:00, sobota: 9,00-13:30

Wybierz markę samochodu dla części Sprzęgło / części montażowe

SPRZĘGŁO jest to element układu napędowego, który złącza i rozłącza wał korbowy silnika z posostałymi elementami układu napędowego. Zadaniem sprzęgła jest również umożliwienie włączenia lub zmiany przełożenia w skrzyni biegów a także wyrównywanie prędkośći obrotowej wału korbowego z wałkiem sprzęgłowym.
Zestaw sprzęgła zawiera koło zamachowe tzw. sztywne lub dwumasowe, tarcza sprzęgła, docisk sprzęgła, łożysko oporowe lub łożysko hydrauliczne (wysprzęglik). Dodatkowym elementem sprzęgła jest pompa sprzęgła.
Najbardziej popularnym sprzęgłem wykorzystywanym w pojazdach jest sprzęgło cierne. Jest to rodzaj sprzęgła, które przenosi napęd dzięki oporom tarcia powstającym przy dociśnięciu tarczy sprzęgłowej przez docisk sprzęgła do koła zamachowego. W takim momencie prędkości obrotowe wału korbowego z wałkiem sprzęgłowym są wyrównane i na takiej zasadzie pracuje włączone sprzęgło. Kiedy sprzęgło zostaje wyłączone następuje rozsunięcie się tych elementów i napęd zostaje rozłączony.

Autogutti.pl posiada w swojej ofercie sprzęgła takich marek jak LUK, Sachs, Valeo, Aisin, Japanparts i wielu innych tańszych producentów. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

 

 

W razie problemów z doborem części prosimy o kontakt telefoniczny: 535-232-383